https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2026/01/17/abdij-postel-bibliotheek-eeuwenoude-boeken

De Molse Gidsenkring liet geïnteresseerden binnenkijken in de bibliotheek van de abdij in Postel.
Tijdens een unieke rondleiding gaf de Molse Gidsenkring bezoekers de kans om een kijkje te nemen in de bibliotheek van de norbertijnenabdij in Postel. De bibliotheek herbergt meer dan 90.000 werken, waarvan een selectie van bijzondere werken werd tentoongesteld. Op zaterdag 17 januari konden individuele bezoekers deze boeken bezichtigen, onder leiding van gids Mia Daems. “Het is een bijzondere kans om de collectie te ontdekken.”
Gepubliceerd:za 17 jan. 16u57
Op initiatief van de Molse Gidsenkring en Visit Mol kregen liefhebbers de kans om een unieke rondleiding te volgen in de toonzaal van de norbertijnenabdij in Postel.
“Het is een bijzondere rondleiding, omdat we normaal gezien enkel een basisrondleiding geven door de hele abdij. Maar vandaag leggen we de nadruk op de boeken die de norbertijnen doorheen de eeuwen vergaard hebben”, vertelt gids Mia Daems.
De bibliotheek herbergt maar liefst 90.000 boeken, waarvan de inventarisatie nog steeds in volle gang is Mia Daems, gids
“De bibliotheek herbergt maar liefst 90.000 boeken, waarvan de inventarisatie nog steeds in volle gang is. Om een idee te geven van de collectie, heeft de abdij een toonzaal ingericht waar een selectie te zien is.”
Normaal gesproken is de bibliotheek alleen toegankelijk op afspraak voor groepen, maar vandaag kon iedereen zich inschrijven. “Het is een groot succes, want we hebben de aanvragen zelfs moeten afsluiten”, legt Daems uit.

Kruidenboek uit de bibliotheek van de abdij in Postel.
Atlassen, kruidenboeken en drukwerken van Plantijn
In de toonzaal van de abdijbibliotheek ligt een diverse verzameling boeken. Je vindt er manuscripten, historische atlassen en kruidenboeken. Ook zijn er Plantijndrukken te zien.
“In de bibliotheek bevinden zich zo’n 340 drukken van de Antwerpse boekdrukker Christoffel Plantijn, waarvan er eentje zelfs niet in het Museum Plantin-Moretus ligt: de Statuten van de Orde van het Gulden Vlies.”
Dat werk is de persoonlijke favoriet van Daems: “Het is op perkament gedrukt, wat heel uitzonderlijk was. Ik vind de Orde van het Gulden Vlies ook bijzonder. Deze werd in 1430 gesticht en bestaat nog steeds, zelfs het koningshuis is er lid van.”


























